Cele Fundacji »

Fundacja powstała w celu przełamania barier komunikacyjnych i architektonicznych w stosunku do osób niepełnosprawnych i budowy otwartego społeczeństwa obywatelskiego.

 

Celem działalności Fundacji jest inicjowanie i popieranie wszelkich form niezależnego życia osób niepełnosprawnych, a w szczególności:

 1. Udostępnianie specjalistycznego transportu Osobom Niepełnosprawnym.
 2. Przydzielanie Osobistego Asystenta Osobom Niepełnosprawnym.
 3. Powołanie Ośrodka (Centrum) Koordynacji działań wspierających realizacje idei niezależnego życia osób niepełnosprawnych.
 4. Inicjowanie zmian legislacyjnych z ułatwieniem niezależnego życia osobom niepełnosprawnym.

 

Wyjątkowość Fundacji

 

Fundacja Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych Hussar powstała w celu promocji tzw. Złotej reguły Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych – nie oznacza to, że osoby z niepełnosprawnością nie potrzebują wsparcia ze strony innych osób. Niepełnosprawni chcą po prostu sprawować taką samą kontrolę nad własnym życiem i dokonywać takich samych wyborów każdego dnia jak osoby pełnosprawne.

 

Początki tej idei zostały zaprezentowane społeczeństwu w 2003r., który to rok był Międzynarodowym Rokiem Osób Niepełnosprawnych, do Polski dotarło wtedy wiele cennych idei, które jednak po zakończeniu obchodów Międzynarodowego Roku Osób Niepełnosprawnych powoli odeszły w zapomnienie lub funkcjonują lokalnie w ilościach śladowych.

 

W krajach Unii Europejskiej system aktywnego wsparcia doczekał się regulacji ustawowych. Do standardowych zadań Funkcjonujących Centrów Niezależnego Życia Osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej należą miedzy innymi:

 • pomoc Asystenta Osobistego,
 • zespoły opieki domowej; są alternatywą dla powszechnie stosowanych Domów Pomocy Społecznej w Polsce,
 • wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych i promocja zatrudnienia,
 • niwelowanie barier komunikacyjny i architektonicznych dnia codziennego (transport),
 • inicjowanie odpowiednio trwałych zmian prawnych, które umożliwiają niezależne życie osób niepełnosprawnych, nawet po śmierci rodziny bądź opiekunów,
 • aktualna informacja o możliwościach wsparcia i pomocy,
 • działalność kulturalno-rozrywkowa i turystyczna.

 

W Polsce poszczególne segmenty wsparcia propagowane są poprzez rozproszone organizacje pozarządowe. Brakuje jednak jednolitego centrum informacji i koordynacji takiej pomocy i to jest właśnie misją Fundacji Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych HUSSAR w Szczecinie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>