Słowo wstępu »

Dlaczego Fundacja i skąd nazwa HUSSAR?

 

Fundatorem naszej Fundacji jest Yevgen Kulikovskyy, Syn Polskich Zesłańców na Syberii. Koło historii jakie przetoczyło się przez jego Rodzinę pozwala mu łączyć tradycję i kulturę trzech narodów Polski, Ukrainy i Rosji.

 

Powrócił do Polski, gdzie jest długoletnim pracownikiem i członkiem zespołu Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Na co dzień rehabilituje i odwiedza w domach osoby, które nie mogą samodzielnie wychodzić z domu z powodu choroby nowotworowej.

 

Szybko jednak zauważył ,że często rehabilitant jest także jedynym gościem w domach innych osób niepełnosprawnych, i tak właśnie powstała myśl, aby połączyć doświadczenia Ruchu Hospicyjnego z ideą Ruchu Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych.

 

Idea ruchu jest bardzo prosta – trzeba osobie niepełnosprawnej udzielić takiego wsparcia, aby w pełni samodzielnie mogła decydować o swoim losie i dokonywać takich samych wyborów życiowych jak osoby pełnosprawne.

 

Genialne rzeczy są proste, ale czy łatwe? Otóż nie. Fundamentem Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych jest zawsze pomoc Asystenta Osobistego – asystent jest zatem jak skrzydła HUSSARA – właśnie takie jak logo Naszej Fundacji, do tego trzeba dodać starania o dostępny transport dla osób niepełnosprawnych. Poruszone tutaj kwestie są ciągle niedostatecznie uregulowane w Polskim ustawodawstwie. Brakuje przede wszystkim środków, ale największym dramatem jest brak świadomości społecznej, że osoba niepełnosprawna ma prawo do wsparcia, aby móc funkcjonować samodzielnie.

 

W obecnym stanie prawnym, popularyzacją tej słusznej idei mogła zająć się tylko fundacja. Przemawia za tym minimalny stan osobowy, albowiem fundacja może istnieć w składzie 6-osobowym, stowarzyszenie zaś musi mieć 15 członków założycieli. Naszą Fundację założyło 6 osób niepełnosprawnych, o różnym stopniu niepełnosprawności, na codzień pracujących zawodowo w różnych zawodach. Prace w Fundacji wykonywane są społecznie i prowadzone przy pomocy telepracy, co pozwala na minimalizację kosztów obsługi.

 

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zatrudnia pracowników.

 

Organem Kontrolnym Fundacji jest Rada, która czuwa nad prawidłowym i rzetelnym funkcjonowaniem organizacji. W skład Rady Fundacji wchodzą: lekarz, pedagog, księgowa oraz długoletni wolontariusz Hospicjum, posiadający doświadczenie w opiece domowej. Rada wykonuje swoje zadania bezpłatnie, podobnie jak Zarząd Fundacji.

 

Fundacja ma zrzeszonych 14 członków i 10 wolontariuszy różnych specjalności.

 

Prowadzona jest ciągła rekrutacja wolontariatu, możliwe jest także wsparcie Fundacji w formie e-wolontariatu.

 

Zapraszamy także do współpracy studentów, słuchaczy szkół medycznych i kierunków pokrewnych oraz wszystkich chętnych, którzy mogą nam ofiarować swój czas i talent.

 

Fundacja może zrobić tylko tyle, na ile silny będzie jej zespół.

 

Darowizny dla Fundacji podlegają odliczeniu na zasadach ogólnych (zakładka “Dla Sponsora”).
5 maja 2010r Fundacja uzyskała status pożytku publicznego

 

Zapraszamy do współpracy i serdecznie dziękujemy za każde wsparcie.

 

Z Wyrazami Szacunku

 

Prezes Zarządu

Tomasz Rabiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>